6 powodów, dla których profesjonalne zdjęcia są lepsze niż te ze stocku.

Fotografia Social Media
Opublikowano: 06.02.2020
6 powodów, dla których profesjonalne zdjęcia są lepsze niż te ze stocku.

Na pewno znasz to uczucie: wchodzisz na stronę internetową, na której widzisz uśmiechniętych, wygładzonych ludzi w wystylizowanych pozach, którzy mają reprezentować oferowany produkt lub usługę, jednak z jakiegoś powodu wydają ci się mało wiarygodni.

Do zdjęć teoretycznie nie można się przyczepić – są technicznie poprawne, w wysokiej rozdzielczości, a właściciel strony na pewno ma do nich prawa, bo przecież kupił je w bazie, czyli popularnym stocku. Niestety, tu właśnie leży problem: bo zdjęcia ze stocku nie są złe, one po prostu nie reprezentują Twojego biznesu w sposób, na jaki zasługuje. I, co ważniejsze, w sposób, jakiego potrzebuje, żeby sprzedawać. Dlaczego więc warto zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową? Poznajcie sześć najważniejszych powodów.

1. Wiarygodność

Wspomniana już powyżej wiarygodność jest naprawdę trudna do osiągnięcia, kiedy ma bazować na portretach obcych ludzi, którzy – chociaż wyglądają nienagannie – nie są przecież Twoimi potencjalnymi klientami, a już na pewno nie są Twoimi pracownikami. To szczególnie ważne w branżach bazujących na dużym poziomie zaufania – takich jak medycyna, weterynaria czy edukacja, ale nie tylko. Wchodząc na stronę klient chce zobaczyć, kto będzie zajmował się jego zdrowiem, szczepił jego psa i uczył jego dziecko. Z pewnością nie będą tego robić ładne buzie ze stocka.

2. Budowanie zaufania

Idąc dalej śladem zaufania – bez wątpienia musimy je budować. Robimy to więc za sprawą obrazów dokumentujących naszą codzienną pracę, nasz warsztat, nasze usługi i nasze produkty oraz wreszcie samych nas i naszych pracowników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że inwestując w profesjonalne zdjęcia dajesz odbiorcom znać, że traktujesz swój biznes poważnie.

3. Wyróżnienie się i przyciągnięcie uwagi

Problem ze zdjęciami stockowymi jest taki, że często spełniają swoją funkcję w przyzwoity sposób… nie tylko na Twojej stronie. Przypomnij sobie, jak często widzisz to samo zdjęcie – może inaczej wykadrowane, może inaczej wkomponowane – w różnych miejscach i w różnym celu? Nie chodzi tutaj o przypadki skrajne, jak słynny “Dziwny pan ze stocku” czy Emma Wang Hansen, najpopularniejsza twarz polskiej reklamy; wystarczy, że to samo zdjęcie pojawi się w dwóch innych strategiach komunikacyjnych. Nie muszą to być wcale bardzo odległe branże – dysonans, który w ten sposób powstaje, tworzy u odbiorcy mieszane uczucia i utrudnia zakorzenienie się w jego świadomości obrazu zarówno jednej, jak i drugiej marki.

4. Masz porządną, profesjonalną stronę – uzupełnij ją równie dobrymi zdjęciami

Zainwestowałeś w dobrze zaprojektowaną, responsywną stronę www, wykonaną zgodnie z panującymi standardami przez profesjonalistów w swoim fachu. Naprawdę chcesz okraszać ją zdjęciami pozyskanymiz bazy, nawet płatnej? To trochę strzał w stopę i marnowanie potencjału platformy, która ma być przecież Twoim miejscem w sieci, wyjątkowym i unikatowym. A raczej trudno być unikatowym, korzystając ze zdjęć, które może mieć każdy.

5. Dbasz o spójny wizerunek

Profesjonalna sesja zdjęciowa dla biznesu ma przedstawiać Ciebie i Twoją firmę, automatycznie więc zapewnia spójność wizerunku na bardzo wysokim poziomie. Zdjęcia ze stocku, chociaż wykonane zgodnie ze sztuką, zawsze będą wyglądały mniej spójnie – nawet, jeżeli korzystamy z tego samego setu. Prędzej czy później bowiem na naszej stronie pojawi się nowa zakładka lub blog, do których wykorzystamy ujęcia z innej sesji z bazy i cała konsekwencja dramatycznie się nam rozjedzie. Korzystanie z usług fotografa to także gwarancja tego samego stylu, takich samych filtrów i klimatu zdjęć.

6. Ekonomia, czyli możliwość wykorzystania zdjęć w różnych kanałach

A zatem masz za sobą profesjonalnie wykonaną sesję biznesową lub produktową, dzięki której jesteś wiarygodny, budujesz zaufanie, wyróżniasz się, przyciągasz uwagę i dbasz o spójny wizerunek swojego biznesu. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby zdjęcia te wykorzystać również w innych kanałach – np. na profilu na Facebooku czy Instagramie, a także poza Internetem: w materiałach reklamowych, ulotkach czy gadżetach. Pamiętaj jednak, że takie wykorzystanie fotografii musi być uzgodnione z ich autorem i uwzględnione w umowie o przekazaniu praw autorskich.

No dobrze, zatem nie kupię zdjęć ze stocku, tylko zrobię je sam. Mam lustrzankę, coś tam pstrykam w wolnym czasie…

Stój! Świetnie, doceniamy Twoją pasję, to jednak nie wszystko, co potrzebne jest, aby powstała profesjonalna, spójna sesja, którą będzie można wykorzystać później na stronie www, w mediach społecznościowych czy do innych materiałów. Za pasją stać musi wiedza, doświadczenie i przede wszystkim wizja tego, jak zrealizowana musi być sesja, żeby dać jak najlepsze, długotrwałe rezultaty. Nie mówiąc już o kwestiach takich, jak obróbka tych fotografii oraz utrzymanie parametrów koniecznych do umieszczenia w naszej witrynie.

Profesjonalna sesja biznesowa nie jest więc kaprysem czy fanaberią, ale najlepszym prezentem, który możesz sprawić swojej firmie.

Skontaktuj się

Masz pomysł?

Porozmawiajmy! Umów się na krótką bezpłatną konsultację, a nasz ekspert odpowie w ciągu 24h.

Umów się

Właścicielem marki Wise People jest
WORK-ON Studio sp. z o.o.

Adres
al. Powstańców Wielkopolskich 26
85-090 Bydgoszcz, Polska