7 błędów, które możesz popełnić, przygotowując identyfikację wizualną swojej firmy.

Branding Design
Opublikowano: 05.02.2020
7 błędów, które możesz popełnić, przygotowując identyfikację wizualną swojej firmy.

Czym właściwie jest identyfikacja wizualna?

Zwięźle rzecz ujmując, jest to zbiór elementów, które składają się na wizerunek marki, a więc m.in. logo, fonty (w Polsce często nazywane czcionkami), akcydensy (np. wizytówka lub papier firmowy), zastosowana kolorystyka, sposób formatowania tekstu czy też ilustracje (key visuale). Identyfikacja wizualna firmy to po prostu cała graficzno – estetyczna kompozycja, która komunikuje markę jej potencjalnym odbiorcom – nie tylko w Internecie, ale i na tradycyjnych nośnikach reklamy. Pozwala ona odróżnić markę od innych marek na rynku.

Proste, prawda? Cóż, praktyka pokazuje jednak, że nie do końca. Wśród firm – zarówno mikroprzedsiębiorstw, jak i dużych podmiotów, które zatrudniają setki i więcej osób – wciąż pokutuje przekonanie, że identyfikacja wizualna to coś, co można sobie albo odpuścić, albo traktować co najmniej po macoszemu.

Błąd 1: Zbyt długo zwlekasz

Wiemy, że zakładając własną firmę i rozkręcając ją, większość przedsiębiorców ogląda każdą złotówkę po kilka razy, zastanawiając się, jak dobrze ją wydać. Kwestia identyfikacji wizualnej odkładana jest więc na mityczne “później”, a my wchodzimy na rynek bez podstawowych narzędzi marketingowych, które decydują przecież o naszym sukcesie. Lub, co gorsza, wchodzimy na rynek wyposażeni w nieprofesjonalne, “tanie i szybkie” logo, które przysporzy nam więcej kłopotów, niż korzyści. Oczywiście nikt nie mówi tutaj o tym, żebyś na sam start wykosztował się na pełną identyfikację za miliony monet, ponieważ wszyscy doskonale wiemy, że początki są trudne. Mimo wszystko postaraj się żeby chociaż te podstawowe nośniki identyfikacji jak logo czy wizytówka wyglądały profesjonalnie.

Błąd 2: Nie myślisz o identyfikacji długofalowo

Dlaczego? Bo tworząc nową markę musimy myśleć o przyszłości – tej, którą ma przed sobą i którą my jej budujemy. Identyfikacja wizualna to twarz Twojego biznesu, budząca określone emocje i komunikująca określone wartości, kojarzone właśnie z Twoim produktem lub usługą i wyróżniające go spośród konkurencji. To nie tylko tu i teraz – wizytówki, ulotki czy firmowe gadżety -to przede wszystkim ujęcie długofalowe i fundament, na którym wznosisz wizerunek swojej marki.

Błąd 3: Nie inwestujesz w fachowców

Skoro jesteśmy już przy budowaniu: kiedy zabieramy się za budowę domu chcemy, żeby zajmowali się tym ludzie z doświadczeniem i kwalifikacjami; tacy, na których będziemy mogli polegać. Kiedy zabieramy się za tworzenie identyfikacji wizualnej naszej firmy, powinniśmy kierować się dokładnie takimi samymi zasadami. Chcesz, żeby o wizerunek i komunikowanie Twojej marki zadbali fachowcy? Przeglądaj portfolio, czytaj case’y, zadawaj pytania! To nic nie kosztuje, a pozwoli Ci wybrać najlepszego wykonawcę i w konsekwencji stworzyć satysfakcjonującą, profesjonalną identyfikację wizualną. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy osoby, którym powierzasz jej stworzenie, legitymują się zarówno pasją, talentem i doświadczeniem – bo nadmiar jednego z tych elementów nigdy nie zrekompensuje niedoboru drugiego.

Błąd 4: Szukasz oszczędności nie tam, gdzie trzeba

Jak już pisaliśmy, zakładanie własnego biznesu to od początku głównie wydatki, wydatki i jeszcze raz wydatki. Pokusa oszczędzenia na czymś tak “banalnym” w krótkofalowym, pozbawionym wizji myśleniu, jak dobór odpowiednich kolorów, fontów (czcionki), logo czy materiałów promocyjnych i marketingowych, wydaje się być naprawdę silna. Jednak oszczędzania na elementach, które przyniosą nam jedynie chwilowe korzyści, a w dłuższej perspektywie okażą się o wiele większym kosztem (a także jeszcze większym kłopotem) trzeba się po prostu wystrzegać.

Przykłady? Zdjęcia ze stocka vs profesjonalne zdjęcia wykonane przez fotografa to inwestycja, która nie tylko wyróżni Twoją markę i zaprezentuje Twój biznes (a nie obcych ludzi z nieco nienaturalnymi uśmiechami) – fotografie te wykorzystać możesz i na stronie www, i w mediach społecznościowych, i w materiałach reklamowych. Realnie więc ciekawa, rzetelnie wykonana sesja biznesowa to niewielki koszt w porównaniu do zysków, które przyniesie w dłuższej perspektywie.

Grafik nie będący wnukiem kolegi sąsiada, który “kiedyś” i “coś tam” w “tym komputerze” szwagrowi robił; będący natomiast profesjonalistą z setkami godzin przepracowanymi przed monitorem i portfolio, które oczarowuje nie tylko laików, ale i kolegów po fachu – to również inwestycja, a nie pole do oszczędności.

Błąd 5: Nie słuchasz fachowców, których sam wybrałeś

Internet jest miejscem, w którym każdy może wyrazić swoje zdanie i wygłosić opinię – nie zawsze, a wręcz skandalicznie rzadko, bazując na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu. Rad oraz inspiracji powinniśmy więc szukać u ludzi, którzy przysłowiowo “zjedli zęby” w danej branży czy dziedzinie, mogą pochwalić się dużą ilością różnorodnych projektów i którzy są rekomendowani przez innych klientów. To jednak dopiero połowa sukcesu, bo tym mądrym personom trzeba jeszcze zaufać i nauczyć się ich słuchać. Ludziom, szczególnie przedsiębiorcom, niejednokrotnie trudno jest zaakceptować fakt, że ktoś zna się na czymś, co dotyczy ich firmy lepiej, niż sam jej właściciel. Tymczasem zapominamy, że przecież właśnie za tę wiedzę, doświadczenie i profesjonalizm płacimy, nauczmy i nie bójmy się więc z nich korzystać.

Błąd 6: Kombinujesz i ulegasz modom

Jak w każdym obszarze ludzkiej działalności, w kwestii identyfikacji wizualnej również obserwujemy przychodzące i przemijające mody. Obecność trendów silnie widać przede wszystkim w projektach logotypów, które potrafią być tak do siebie podobne, że aż trudne do rozróżnienia. Tym samym więc sprawiamy, że podstawowa funkcja, którą ma spełniać logo – wyróżniać markę na rynku i w jasny sposób przypisywać ją do konkretnych produktów, usług oraz firmy, która je dostarcza – nie jest spełniana. Nie warto więc ulegać modom i przekombinowywać aspektu, który swoją siłę czerpie z prostoty: logotyp powinien być klasyczny i ponadczasowy. Ewentualne “fajerwerki”, takie jak motywy kolorystyczne, odblaski czy gradienty, powinny być jedynie drobnym akcentem, który podkreśli aktualność logo, nie zaś osią, na którym je zbudujemy.

Błąd 7: Zaniedbujesz branding (i strategię)

Branding, będący w skrócie nadawaniem marce wyróżniających ją atrybutów, jest często zaniedbywaną częścią tworzenia identyfikacji wizualnej. Musimy jednak pamiętać, że jest on dopiero efektem obranej przez firmę strategii, nigdy odwrotnie. Niestety, rzetelne badanie rynku, klientów oraz ich potrzeb pod kątem oferowanych przez nas towarów i usług jest często pomijane i traktowane jako zbędne – naszą cechą narodową jest pójście “na żywioł”, co niestety przekłada się również na biznes. Określenie, jakie konkretne problemy będzie rozwiązywał nasz produkt jest momentem absolutnie kluczowym, jednak niespecjalnie uświadamianym.

I na koniec…

Identyfikacja wizualna nie jest “dodatkiem” do produktów i usług, które oferuje nasza firma, a w wielu branżach często bywa nawet fundamentem. Fundament zaś musi być solidny, ponadczasowy, stworzony z wysokiej jakości materiałów i przez profesjonalistów, którzy naprawdę znają się na tym, co robią. Pamiętaj, że dobra, przemyślana i spójna identyfikacja wizualna daje wrażenie lepszej jakości i doświadczenia, nawet w przypadku marek młodych lub dopiero wchodzących na rynek. Prawdziwym grzechem byłoby ją zaniedbać.

Skontaktuj się

Masz pomysł?

Porozmawiajmy! Umów się na krótką bezpłatną konsultację, a nasz ekspert odpowie w ciągu 24h.

Umów się

Właścicielem marki Wise People jest
WORK-ON Studio sp. z o.o.

Adres
al. Powstańców Wielkopolskich 26
85-090 Bydgoszcz, Polska