Ile kosztuje strona internetowa w 2020 roku?

UI/UX Design Web development
Opublikowano: 10.03.2020
Ile kosztuje strona internetowa w 2020 roku?

Estymacja kosztów strony internetowej generalnie nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Liczba czynników, które mają wpływ na finalną cenę jest tak duża, że bez konkretnej specyfikacji tak naprawdę nie ma możliwości by precyzyjnie oszacować czas realizacji i podać dokładną wycenę.

Liczba podstron, funkcjonalności, dobór technologii, projekt graficzny czy makietowanie, te wszystkie czynniki (a nawet więcej) mają ogromny wpływ na finalny kształt strony i kwoty na fakturach. Wyceny nie ułatwia również istotny fakt, że tak naprawdę możesz na każdym kroku znaleźć wykonawców, którzy wyceny zaniżają byle tylko podjąć się zlecenia, przez co wprowadzają wiele osób w błąd, czego następstwem jest poddawanie w wątpliwość wycen właściwych.

Przykładem niech będzie to, że przed podjęciem współpracy zazwyczaj “przepytujemy” klienta by dowiedzieć się czego potrzebuje, by móc ocenić ile zajmie realizacja jego założeń, a mimo wszystko w finalnej estymacji mogą pojawiać się dość spore rozstrzały w podanej “godzinówce”. Teoretycznie można podać przynajmniej orientacyjny zakres kwot i czasu realizacji dla różnego typu stron internetowych. Być może nie będzie, to w 100% precyzyjne, ale przynajmniej da Ci pogląd na to, co i w jakich cenach można zrobić, a także skąd bierze się taka rozbieżność.

Przechodząc do sedna, ile w takim razie kosztuje stworzenie strony internetowej w 2020 roku? Cóż… sprawdźmy.

Co się składa na koszt strony?

To chyba najczęściej zadawane pytanie, jakie pada w kontekście projektowania strony internetowej. Odpowiedź brzmi, a jakże: to zależy. Przyjmijmy, że wszelkie kwoty oraz estymacje podane poniżej będą bazowały na uśrednionej agencyjnej stawce ze średniego miasta tj. 100 zł/h oraz dotyczyć będą wdrożenia w pełni indywidualnego projektu strony internetowej.

1. UI/UX Design

Chcesz odnieść sukces? Zaprojektuj swoją stronę jak należy. Dobry design i układ strony zachwyca, a jednocześnie fantastycznie skupia uwagę użytkownika. Oczywistym faktem jest, że ludzie są wzrokowcami, a źle zaprojektowana i mało atrakcyjna wizualnie strona internetowa spowoduje, że użytkownik z niej wyjdzie i nigdy nie wróci, a tego przecież nie chcemy.

Często się zdarza, że etap researchu, makietowania (wireframe) i prototypu jest pomijany lub skracany. Prawda jest jednak taka, że etap ten jest równie ważny, jeśli nie ważniejszy niż sam development i ma znaczący wpływ na finalną cenę strony internetowej.

Jak już jesteśmy przy researchu, makietach i prototypie – co to właściwie jest?

  • Research pozwala nam na zbadanie grupy docelowej, przeanalizowanie konkurencji, a także przygotowanie moodboardów, które nakreślą nam styl i klimat w jakim chcemy zaprojektować stronę internetową.
  • Makieta (Wireframe) pozwala nam na szybkie i proste zaprezentowanie układu treści oraz schemat rozmieszczenia elementów na stronie bez angażowania mocnej kreacji i rozpraszania uwagi klienta aspektami wizualnymi.
  • Prototyp pozwala nam na zaprezentowanie finalnego wyglądu strony na wielu urządzeniach, wraz z kolorami, ogólną stylistyką strony oraz mini interakcjami jakie będą zachodzić na stronie.

Miks trzech powyższych elementów pozwala nam dopracować stronę przed jej wdrożeniem w każdym możliwym aspekcie bez nawet jednej linijki kodu, a przy późniejszym etapie pracy zdecydowanie pomaga programistom z samym wdrożeniem.

Jaki jest więc czas realizacji designu strony internetowej? Od około 10 h roboczych dla najprostszego widoku do nawet 120 i więcej h roboczych przy bardzo złożonych prototypach i większych projektach. Mimo to, czas realizacji interfejsu jest mocno zależny od Twoich wymagań i powyższe liczby mogą być znacznie większe. Dużo też zależy od faktu ile wersji prototypu będziesz chciał, aby dla Ciebie przygotowano.

2. Front-End Development

Czym jest Front-End? W prostych słowach, jest tym co widzisz gdy wchodzisz na stronę internetową. Widzisz animacje? Widzisz buttony reagujące na ruch myszy lub dotknięcia palcem na ekranie? Widzisz różnego rodzaju efekty czy kolory elementów na stronie? Tak, to jest właśnie Front-End.

Etap ten zazwyczaj zaczyna się zaraz po przejściu etapu UI/UX. Developerzy zwyczajnie przekształcają wcześniej przygotowany projekt, w kod HTML oraz styl CSS. Oczywiście nie można zapomnieć o testerach, którzy już na tym etapie prac włączają się w projekt i pomagają developerom w eliminowaniu błędów powstałych podczas wdrażania strony internetowej. Błędy oczywiście są naturalną częścią procesu, nie powstają na złość, tylko są efektem ubocznym, który trzeba za każdym razem wyeliminować. Nie złość się więc, gdy zobaczysz uwzględnione testy w wycenie.

Główny wpływ na czas trwania tego etapu ma, to w jaki sposób strona ma się dostosowywać do różnych urządzeń, to jak bardzo mamy złożone animacje i style na stronie oraz fakt jak rozległy jest zaprojektowany prototyp strony.

A jak jest z czasem realizacji? Od około 15 h roboczych dla najprostszego widoku (np. one-page) do nawet 300 i więcej h roboczych (większa strona firmowa czy korporacyjna).

3. Back-End Development

Back-End pozwala nam skomunikować Front-End ze stroną serwerową. Przykładowo, gdy wysyłasz wiadomość z formularza kontaktowego, to właśnie dzięki Back-Endowi nasza akcja zostaje przekazana na zaplecze strony, by później została nam wyświetlona informacja o tym, że wiadomość została wysłana lub też nie, gdy np. coś jest niepoprawnie skonfigurowane, a w zamian dostajemy wiadomość błędu, czyli tzw. error.

Gdyby nie było Back-Endu, to tak naprawdę klikanie buttona na froncie nie wywoływałoby żadnej akcji. Dobrym porównaniem może być zamówienie posiłku u kelnera, który po przyjęciu zamówienia “wysyła wiadomość”, do kucharza o tym co ma przygotować i wtedy dostajemy informację zwrotną w postaci gotowego posiłku lub odmowy gdy np. brakuje składników.

Śmiało można powiedzieć, że Back-End to mózg całej strony internetowej, który pozwala jej funkcjonować w poprawny sposób. Główne czynniki wpływające na wycenę Back-Endu, to np. integracje z API zewnętrznych partnerów, nietypowe przetwarzanie danych, rozbudowane zapytania czy np. budowa indywidualnej wtyczki z określoną funkcjonalnością.

Czas realizacji? Od około 70 h roboczych do nawet 400 i więcej h roboczych.

4. Dobór CMS.

CMS (ang. Content Management System) to narzędzie, które służy nam do zarządzania treściami na stronie. Co więcej CMS pozwala nam to zrobić bez udziału developera, co jest wygodne, oszczędza czas i pieniądze, a także pozwala osobom nietechnicznym na bezproblemowe i przyjemne obsługiwanie strony internetowej.

Wybór darmowych CMS’ów, które możemy dostosować pod swoje potrzeby jest ogromny: Joomla, WordPress, Drupal i wiele innych. Po co korzystać z darmowych CMS’ów jeśli płacimy tyle za UI/UX i Front-End Development? Po to by obciąć godziny z Back-End Developmentu i po to by ograniczyć koszty budowy strony internetowej. Darmowe CMS’y mają jednak swoje minusy jak chociażby ograniczona (przed dostosowaniem) funkcjonalność czy dużo większa podatność na ataki złośliwego oprogramowania, która zazwyczaj wynika z popularności danego CMS’a.

Mimo wszystko, jeśli ktoś ma potrzebę posiadania własnego panelu użytkownika skrojonego na miarę, to trzeba się liczyć z tym, że czas stworzenia takiego CMS może się wahać między 60 h roboczych do nawet 200 i więcej h roboczych zależnie od potrzebnej funkcjonalności.

Podsumowując

Jak w takim razie finalnie rozkładają się koszty? Pamiętajmy o przyjętej stawce czyli 100 zł/h.

  • UI/UX Design / 10-120 h roboczych / 1 000-12 000 zł netto
  • Front-End / 15-300 h roboczych / 1 500-30 000 zł netto
  • Back-End / 70-400 h roboczych / 7 000-40 000 zł netto
  • CMS / 60-200 h roboczych / 6 000-20 000 zł netto

Biorąc pod uwagę powyższe liczby, w całości możemy spodziewać się rozpiętości cenowej na poziomie 155 h roboczych do nawet 1020 h roboczych!

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że gdy np. zdecydujemy się na samego WordPressa (czy inny darmowy CMS), to koszty Back-Endu (jeśli nie robimy wtyczek na zamówienie) oraz stworzenia samego CMS nam odchodzą, ale trzeba będzie poświęcić około 10 h do 30 h roboczych na integrację Front-Endu z CMS’em.

Dalej jednak daje to jakieś 35 h roboczych (np. one-page) do 450 h roboczych (większa strona firmowa czy korporacyjna) za stworzenie strony internetowej.

Ostatecznym czynnikiem mającym wpływ na cenę strony jest oczywiście, to z kim podejmiemy współpracę. Czy będzie to współpraca z freelancerem z mniejszą stawką godzinową, ale jednocześnie obarczona większym ryzykiem niepowodzenia czy też agencją, która policzy więcej za realizację, ale w teorii daje większą gwarancję dowiezienia tematu. Do tego dochodzą czynniki lokalizacji czy pracy w specjalnych warunkach, czyli tzw. ASAPY lub praca w weekendy, które zazwyczaj podnoszą stawkę.

Miej po prostu na uwadze, że powyższe liczby są mocno orientacyjne i są bardzo zależne od tego co potrzebujesz.

 

Skontaktuj się

Masz pomysł?

Porozmawiajmy! Umów się na krótką bezpłatną konsultację, a nasz ekspert odpowie w ciągu 24h.

Umów się

Właścicielem marki Wise People jest
WORK-ON Studio sp. z o.o.

Adres
al. Powstańców Wielkopolskich 26
85-090 Bydgoszcz, Polska