Jak przejść w tryb pracy zdalnej i nie zwariować?

Biznes
Opublikowano: 12.03.2020
Jak przejść w tryb pracy zdalnej i nie zwariować?

Sytuacja z koronawirusem: jaka jest, każdy widzi. Delikatnie mówiąc, niezbyt przyjemna. Jednak to, co wyróżnia nas – ludzi, to fakt, że potrafimy się adaptować. I tak też jest teraz: kto ma możliwość, ten podejmuje decyzję o przeniesieniu swojego zespołu na tzw. home office.

Jak wygląda adaptacja w Wise People?

W normalnym trybie pracujemy w biurze. Oczywiście, każdy z pracowników w razie potrzeby może pracować z domu. Mamy możliwość wyboru dowolnego dnia pracy zdalnej w tygodniu, można więc powiedzieć, że wiemy, jak to robić. Nie było jednak nigdy sytuacji, kiedy zdalnie pracuje cały zespół.

Czy praca zdalna, to coś nowego?

Praca zdalna nie jest czymś nowym i nieodkrytym, świadczy o tym chociażby, to że artykułów na jej temat w Internecie mamy multum (i nasz jest kolejny :D), a przykładem firmy, która sobie doskonale radzi w takim trybie pracy jest agencja marketingowa Digitalk – Artura Jabłońskiego. Funkcjonują zdalnie od początku istnienia i – co więcej – robią to dobrze! Dla wielu firm i podmiotów jest to jednak obcy tryb pracy, z którego muszą teraz korzystać, by przetrwać i dalej funkcjonować w czasie kwarantanny. Najgorsza sytuacja czeka działalności, w których nie wszystko można załatwić przez Internet. Tam, gdzie jest taka opcja, grzech nie skorzystać!

To jak w końcu jest z tą adaptacją?

Zorganizuj sobie dzień i trzymaj się harmonogramu!

Jeśli możesz sobie pozwolić na elastyczność, brawo! Podpowiadamy jednak, że wstawanie o zwykłej porze zwiększa produktywność. Jeśli pracujesz wtedy, kiedy Twoi klienci lub pozostali członkowie zespołu, zadbaj o podział dnia na kilkugodzinne okno swobodnego kontaktu oraz momenty skupionej pracy. Powiadomienia, nie tylko te z mediów społecznościowych, potrafią wybić z rytmu. Zaglądanie do skrzynki odbiorczej co dziesięć minut również.

Korzystaj z dobrodziejstw internetowego oprogramowania!

  • Slack, Discord czy Microsoft Teams pomogą w komunikacji, pozwalając na wymianę wiadomości tekstowych, zakładanie pokoi dotyczących konkretnych tematów i szybkie przesyłanie plików.
  • Dropbox czy Google Drive będą idealne do przechowywania plików.
  • Whereby, Google Hangouts, Skype czy Messenger to narzędzia do wideo-głosowej komunikacji z klientami.

Oczywiście, gdy wszystko powyżej zawiedzie, do dyspozycji pozostaje niezastąpiony mail i telefon.

Uprzedź rodzinę, że Twój pobyt w domu nie oznacza, że nie jesteś w pracy.

Zabawa z dziećmi, wyniesienie śmieci czy zmywanie naczyń może poczekać. Wyznacz granice! Każde kilkuminutowe odejście od wykonywanego zadania powoduje, że zaplanowane działania rozmywają się, a Ty możesz nie wyrobić się w założonym czasie.

Planuj przerwy!

To nic złego, jeśli odejdziesz od komputera na 20-30 minut. Rozciągnij się, poćwicz, zjedz coś czy wynieś wyżej wymienione śmieci. Twoja głowa odpocznie, a naładowana nową energią na pewno podrzuci Ci kilka pomysłów. Jeśli masz kłopot z zapominaniem o przerwach, zaplanuj je w aplikacjach lub po prostu ustaw alarm w telefonie.

Planuj codziennie spotkania z zespołem, tzw. daily.

Wspólnie wybierzcie konkretną porę dnia. Omówcie plan i podsumujcie to, co zrobiliście do tej pory. Takich spotkań trzeba mocno pilnować, bo praca w trybie home office czasem powoduje nadmierne rozluźnienie. To nic złego, tacy jesteśmy. Po prostu trzeba pamiętać o dyscyplinie.

Wyznacz sobie stanowisko pracy!

Powinno to być stałe miejsce, sprzyjające wykonywaniu obowiązków. Wizja pracy na kanapie czy w łóżku może wydawać się kusząca, jednak po jakimś czasie przestanie być przyjemnością. Odruchowo zaczniesz kojarzyć to miejsce z czekającymi zadaniami. Stanowisko pracy powinno odruchowo przełączyć tryb na zawodowy.

Zadbaj o ubiór i wygląd stanowiska pracy!

To tak samo ważne jak wybór miejsca. Skoro łóżko nie ma kojarzyć się z pracą, pidżama też nie powinna. Bałagan na biurku (o ile nie jesteś typem człowieka, który celowo wytwarza sobie “kreatywny nieporządek”) też nie pomaga.  Na biurku czy stole, przy którym pracujesz, nie powinno być dziecięcych zabawek, nieprzeczytanych książek i innych niepotrzebnych akcesoriów.

I najważniejsze: stwórz plan, który działa u Ciebie!

Praca w domu ma ważną zaletę: jesteś mniej uzależniony od tego, czego oczekują inni. Wszystkie powyższe rady potraktuj więc jak wskazówki i dobre praktyki na drodze wypracowywania własnego stylu. Wiadomo, że kontakt z klientem i zespołem jest istotny, wokół niego masz jednak sporą dowolność.

Chcesz podejrzeć YouTube lub stronę z memami? Masz niestandardowe nawyki, a może faktycznie praca w pidżamie i nietypowych miejscach to jest to, co wzmaga twoją produktywność? W takim razie się nie krępuj i pamiętaj, że w zdrowym środowisku jesteś rozliczany nie z tego co robisz podczas pracy, ale z tego czy zrealizujesz swoje zadania na 100%.

Skontaktuj się

Masz pomysł?

Porozmawiajmy! Umów się na krótką bezpłatną konsultację, a nasz ekspert odpowie w ciągu 24h.

Umów się

Właścicielem marki Wise People jest
WORK-ON Studio sp. z o.o.

Adres
al. Powstańców Wielkopolskich 26
85-090 Bydgoszcz, Polska